LETNI OBÓZ PROFILAKTYCZNY

[one_half]

Szanowni Państwo

Jak co roku, już po raz czternasty, Fundacja Praesterno zorganizowała obóz dla podopiecznych. Do Gołkowic wyjeżdża młodzież z trzech Ośrodków (Bielsko-Biała, Kraków oraz Lublin). Przez lata Obóz obrósł w swoistą legendę. Młodzież czeka na ten wyjazd przez cały rok. Dla wielu jest jedyną szansą na wyjazd wakacyjny. Przez cały staramy się gromadzić środki na kolejny obóz – 2015, aby kwestie finansowe nie były przeszkodą dla podopiecznych, by w tym wyjeździe uczestniczyć. Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w realizacji Obozu poprzez wpłaty darowizn na konto Śląskiego Ośrodka Fundacji Praesterno.

Tutaj mogą Państwo obejrzeć relacje z tegorocznego obozu oraz z lat poprzednich, które w całości za każdym razem tworzy nasza młodzież.

[/one_half]

[one_half_last]
[vimeo]http://vimeo.com/98857659[/vimeo]

[/one_half_last]

1.       Kim są uczestnicy Obozu?

Są to młodzi ludzie w wieku od 14 do 20 lat, którzy w ciągu roku szkolnego uczestniczyli w programie Ośrodka. Dla naszej młodzieży Obóz jest czymś więcej, niż letnim wypoczynkiem. Jest podsumowaniem całorocznej pracy w Ośrodku oraz nagrodą za wysiłek w pracy nad sobą.

2.       Co będzie się działo w trakcie Obozu?

Na Obozie młodzież  będzie trenować umiejętności nabyte podczas całorocznej pracy, wykorzystywać wiedzę o budowaniu relacji w nowych, intensywnych kontaktach społecznych. Będzie jednocześnie nadal pod opieką, korzystając ze wsparcia i pomocy kadry.
Na Obozie jest intensywnie. Trzy razy dziennie odbywają się zajęcia zorganizowane – poranne, popołudniowe oraz wieczorne. Co roku przyjeżdżają zaprzyjaźnieni z Fundacją goście, którzy prowadzą dla nas zajęcia o tematyce, na której naprawdę się znają. W trakcie Obozu organizujemy minimum dwa dni wycieczkowe z atrakcjami. Stacjonarnie odbywają się:

[list class=”round”]

  • zajęcia (w tym gry i zabawy) integracyjne,
  • dyskusyjne spotkania w małych grupach (tematy dobierane do potrzeb uczestników),
  • warsztaty psychologiczne,
  • zajęcia  plenerowe (w tym paintball, podchody, gry terenowe),
  • rozgrywki sportowe (turniej siatkówki, siatkówki plażowej, tenisa stołowego),
  • ogniska,
  • warsztaty tematyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne, filmowe, fotograficzne i in.),
  • zajęcia aktywizujące: warsztaty liderskie, autoprezentacji, debaty oksfordzkie i in.
  • rozmowy i konsultacje indywidualne dla podopiecznych
  • i dwa razy dziennie odbywają się spotkania społeczności obozowej.
  • [/list]

3. Kiedy i gdzie odbywa się Obóz oraz przez kogo jest współfinansowany?

Obóz odbędzie się w dniach 30 czerwca – 8 lipca 2014. Jak co roku jedziemy do Ośrodka Kolonijno-Wczasowego UMK, do Gołkowic Górnych (k. Starego Sącza). Większość środków potrzebnych do zorganizowania Obozu pozyskujemy ze  środków publicznych, przyznawanych na drodze konkursowej.

4. Dlaczego zwracamy się z prośbą o darowizny na Obóz?

Nigdy jeszcze nie udało nam się pozyskać ze źródeł publicznych środków w pełni wystarczających do pokrycia kosztów Obozu. Aby go zrealizować musimy pozyskiwać dodatkowe środki z innych źródeł. Uważamy, że na ten Obóz powinni pojechać wszyscy, którzy swoim całorocznym wysiłkiem zasłużyli na ten wyjazd bez względu na poziom zamożności rodziny.

5. Dlaczego uznajemy, że  warto co roku organizować Obóz?

Obóz jest największą atrakcją naszych Ośrodków. Młodzież czeka na Obóz, opowiada sobie legendy o nim, przygotowuje się do niego przez cały rok. Młodzi są gotowi naprawdę dużo zrobić, żeby na Obóz pojechać.  Uczestnictwo w Obozie intensyfikuje pracę nad sobą (powód merytoryczny). I są to po prostu momenty, kiedy młodzi mogą poczuć się naprawdę szczęśliwi.

Komentarze uczestników…

„Tegoroczny obóz, z reszta jak każdy, to wspaniałe doświadczenie emocjonalne jaki i ogólnospołeczne. Według mnie obóz to kraina szczęścia jak i niemiłych sytuacji (dla równowagi), w której lekarstwem jest wspieranie ludzi przez ludzi, gdzie każdy uśmiech, wzruszenie, nawet kłótnia łączą ze sobą ludzi i wzbogacają o nowe doświadczenia. Co roku na samym początku obozu chcę stamtąd wyjechać, ponieważ zmiana otoczenia, nowi ludzie i początkowe zamieszanie wywierają wiele emocji, z którymi nie umiem sobie poradzić. Na szczęście dzięki kadrze, a przede wszystkim uczestnikom humor mi się poprawia.

W ciągu jednego dnia są dwie tury zajęć. Nie sądzę, że jest na świecie drugie takie miejsce gdzie ponad setka ludzi z różnych miast, z rożnych subkultur nawzajem się toleruje, a jeśli wynikną jakieś konflikty to na bieżąco je wyjaśniają. Nocne rozmowy, śpiewy przy ognisku, dyskoteki itp. mogą być nierealne na takich obozach. Ci, którzy tak myślą są w ogromnym błędzie. Wyobraźcie sobie na przykład metalowca, który bawi się w rytmach południowej muzyki pop. Takie ewenementy się zdarzają. TO JEST CUDOWNE.

Jestem przekonana w 100 procentach, że jak będę starsza kobietą i pamięcią sięgnę wstecz, to uronię parę łez. Będę tęsknić za wszystkimi ludźmi, których poznałam, których straciłam i za tymi, przez których się mega denerwowałam. Mogłabym jeszcze bardziej się rozpisywać lecz to nie miałoby sensu. Każdy inaczej przeżywa obóz. Pozdrawiam serdecznie i chcę was jak i nowych ludzi widzieć jak najczęściej. Chciałabym znowu z Wami dyskutować, analizować i tworzyć nowe teorie, których sens dla niektórych jest niezrozumiały. Eh… jak ja tęsknie…”

Ksenia

 „Przypomina mi się wiele szczegółowych sytuacji. W tym roku najlepsze były kąpiele błotne. Padało prawie cały czas, a jak to śpiewał osioł ze Shreka „w czasie deszczu dzieci się nudzą”. To się jednak nie dotyczy nas, bo tylko takie świry jak my wykorzystujemy błoto, gdzie wcześniej rosła trawa do zrobienia sobie ślizgawki. Poza tym mamy okazje zwiedzać ciekawe miejsca. WSZYSTKO JEST WSPANIAŁE (oprócz starych domków, gdzie nie ma prysznica) Ale w końcu są tam „Sami Swoi” dlatego kocham obóz.”

Wojtek

 „Obóz był bardzo fajny, można się wielu rzeczy nauczyć jak i ciekawie spędzić czas na wakacje. Ludzie byli bardzo fajni.”

Iza

Środki, które chcielibyście Państwo wpłacić, wspierając realizację Obozu, prosimy wpłacać na konto Śląskiego Ośrodka Fundacji Praesterno w Bielsku-Białej.

Śląski Ośrodek Fundacji Praesterno
Plac Fabryczny 3
43-300 Bielsko Biała

Zespół Śląskiego Ośrodka
Fundacji Praesterno

Skip to content